تیغه-الماسه

تیغه برش الماسه

تیغه برش الماسه به عنوان یکی از پر کاربرد ترین لوازم و تجهیزات در  صنعت گوهر تراشی محسوب می شود. این تیغه برش نسبت به سایر تیغه ها دارای اهمیت زیادی بوده و مورد توجه قرار می گیرد.

 کاربرد تیغه برش الماسه

از تیغه برش الماسه برای برش دادن انواع سنگ های قیمتی  و باارزش نیز استفاده می شود.ساختار کلی این تیغه ها تراشه های الماس و یک نوار فلزی  است. تنوع در تولید تیغه برش الماسه نیز بسیار زیاد است.

از دیگر کاربری های تیغه الماس می توان به برش بتن،مواد نسوز،سرامیک و سایر مواد سخت اشاره کرد.الماس به علت این که  ماده ای بادوام و سخت به شمار می رود،گزینه خوبی برای چنین کاربردهایی است.

انواع تیغه برش الماسه

برای نمونه در بعضی از این تیغه ها در لبه فلزی فرورفتگی ایجاد شده است که این قسمت ها با مخلوطی از الماس و پودر فلز پر شده اند و در نهایت با صفحه برش ترکیب می گردند.گرما موجب خراب شدن تیغه های الماس می شود.پس بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن آن ها را توسط یک ماده سردکننده پوشش می دهند.

به دلیل تنوع دستگاه های برش سنگ های قیمتی در آن ها از تیغه برش های مختلفی کمک گرفته می شود. ضخامت تیغه ها به هنگام تولید متفاوت و این متمایز بودن کاربری های گوناگونی را ممکن می سازد. برای مثال از نوع نازک برای محفوظ نگه داشتن مواد تشکیل دهنده سنگ قیمتی و از نوع  ضخیم آن برای کارهای سنگین تر مثل برش سنگ استفاده می شود.

لازم به ذکر است در برخی مواقع از تیغه برش نازک نیز برای برش سنگ های گران قیمت و بسیار ارزشمند نیز استفاده می گردد.

تیغه برش الماسه نازک بسیار ظریف و حساس است. توصیه ما به کسانی که تازه به شروع فعالیت در برش کاری سنگ کرده اند،به کارگیری و استفاده از تیغه ضخیم است.

تاثیر کارایی و میزان طول عمر تیغه الماسه موجب کاهش پارامترها و اندازه ذرات الماس ،غلظت ،سختی باندیگ و… می شود.

هنگام وارد سازی سرعت  توجه به پارامترهای قطع الماس تیغه دایره ای ،سرعت خط، عمق برش مهم است.

سرعت خط

در یک عمل واقعی سرعت خطی تیغه برش الماسی اره با موقعیت و شرایط تجهیزات، کیفیت تیغه اره الماس و ماهیت سنگ محدود می گردد. برای رسیدن به راندمان بهتر برش و افزایش طول عمر تیغه، بایستی سرعت تیغه اره بر اساس ماهیت سنگ های گوناگون انتخاب گردد.

برای نمونه برش سنگ گرانیت با سرعت خط ۲۵ متر الی ۳۵ متر بر ثانیه توصیه می شود.  برای انجان برش بر روی آجر گرانیتی چون قطر تیغه اره الماس کوچک است ، سرعت خط تقریبا ۳۵ متر بر ثانیه حساب می شود.

عمق برش

از مهم ترین معیار ها و پارامترهای پوشیدن الماس،برش تاثیر گذار،نیروب تیغه اره و خواص برش سنگ می توان به عمق برش اشاره نمود.

با توجه به فناوری روز عمق بین۱میلی متر تا ۱۰ میلی متر متغییر است. اغلب توسط قطر الماس قطر بزرگ برش بلوک گرانیت  عمق بین ۱تا ۲ میلی متر تعیین می شود. در چنین مواردی سرعت ورودی نیز کاهش می یابد. زمانی که سرعت خطی تیغه اره الماس بزرگ باشد، عمق برش نیز باید  بزرگ باشد. هدف از انتخاب چنین عمقی بهبود بهره وری برش است. هم چنین برای سطح های خوب که برش دارای اهمیت می باشد از برش عمیق کوچک می توان استفاده کرد.

سرعت را وارد کنید.

منظور از سرعت وارد کردن سرعت برش سنگ هست. این کار بر میزان برش،نیروی تیغه اره و گرمای موجود در ناحیه اره موثر واقع می شود.

میزان ارزش و اهمیت آن نیز بایستی بر حسب ماهیت سنگ انتخاب و تعیین شود. در کل برش سنگ های نرم نظیر سنگ مرمر برای بهبود سرعت ورود به منظور بهبود سرعت برش مناسب است. چنان چه سرعت ورودی خیلی کم باشد ساخت دانه های ریز دانه گرانیت تقریبا همگن خوب است. در این صورت سرعت ورود بهبود یافته و قطعه تیغه الماسه آسان به نظر می آید. ولی برش ساختار دانه درشت و سخت دانه گرانیت نرم و سخت بایستی موجب کاهش سرعت ورود شود. بر خلاف این لرزش تیغه باعث قطعه قطعه شدن الماس و کاهش  میزان برش خواهد شد.  در برش گرانیت سرعت ورود به طور کل در حدود ۱۲ متر بر ۹ دقیقه انتخاب می شود.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع تیغه فولادی و تیغه برش کاغذ با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده: مهری رقمی