خدمات تیزکنی تیغه برش کاغذ

خدمات تیزکنی به منظور تیز کردن تیغه های مختلف با کمک سنگ ها انجام می شود. تیز بودن تیغه برش کاغذ یا هر نوع تیغه برش بر انجام  کار تاثیری مثبت خواهد شد و کیفیت آن را بالا می برد. در این مقاله نیز سعی داریم رایج ترین  خدمات تیزکنی با کمک سنگ ها را شرح دهیم.

تیز کردن تیغه برش کاغذ با استفاده از سنگ کاسه ای و سنگ سمباده

پر کاربردی ترین کارهای سنگ زنی شامب تیز کردن ابزارها و کار روی قطعات آب داده شده و بدون آب است. هدف از سنگ زنی  یکسان و هموار کردن سطوح کار (پلیسه گری) است که باید تمامی قطعات گرد و تخت به یک اندازه و کاملا صاف باشند.  به طور کلی می توان گفت که سنگ زنی در واقع  نوعی کار براده برداری است. رایج ترین ابزارهای سنگ زنی  سنگ سمباده  گردان است. به وسیله سنگ سمباده گردان می توان توسط دانه ها آن از روی قطعات براده های خیلی ریز و ظریفی را جدا ساخت. سرعت محیطی سمباده بسیار بالا بوده و باعث اصطکاک زیاد هم می شود و همین امر موجب سرخ شدن براده ها می شود.

ترکیبات سنگ سمباده  وسیله ای برای خدمات  تیز کنی

این نوع سنگ از ذرات سخت گوشه داری تیزی ساخته می شوند که توسط چسب مخصوصی به یکدیگر  وصل شده اند.

هم چنین مواد سمباده کاری بر دو نوع مصنوعی و طبیعی دسته بندی می شوند. در مواد طبیعی از کروند طبیعی و خاک سمباده یکی از مواد طبیعی سنگ چخماق است. اما در اغلب سنگ های سمباده از مواد سمباده کاری مصنوعی استفاده می شود.

الکتروکروند

به وسیله خاک رس در کوره های الکتریکی می توان اکسید آلومینیوم ساخت. کروند ها خود بر دو نوع  خالص EN و نرما ل NK هستند.

سیلیسیوم کاربید

این ماده از شن سنگ چخماق و پودر زغال استخراج می شود. رنگ این ماده خاکستری یا سبز بوده و از ذرات براق  الماس  مانند است.

استفاده و انتخاب مواد سمباده زنی

از کروند طبیعی برای فلزات  سمج مثل فولاد و سیلسیوم کاربید برای چدن  استفاده می شود.  این موارد در جنس تیغه برش  ها نیز مهم است.

نحوه دانه بندی مواد سمباده زنی

در ابتدا تمامی مواد سمباده کاری توسط دستگاه های آسیا به ذرات ریزی خرد می شوند. برای تهیه سنگ سمباده دانه ها را بر اساس اندازه هایشان تقسیم بندی می کنند. تعیین دانه بندی سنگ سمباده در قدرت سمباده کاری و نوع سطح قطعه کار از لحاظ پرداخت حائز اهمیت بوده و بسیار مهم است. برای مثال دانه های درشت با قدرت زیاد موجب ایجاد سطح زبری خواهند شد ولی دانه بندی های ظریف و ریز با قدرت کم خود سطحی کاملا صاف  را ایجاد می کنند . دانه ها و ذرات بی شمار تیزکنی توسط چسبی مخلوط شده و به وسیله  قالب ها به فرم سنگ سمباده تبدیل می شوند. اغلب سنگ های سمباده با استفاده از چسب سرامیک به یکدیگر متصل می شوند.

انواع چسب معدنی جهت اتصال مواد سمباده

چسب ماگنزیت :  برای سمباده کاری خشک توصیه می شود چون در برار رطوبت دوام بالایی ندارد.

چسب سیلیکات : در برابر آب مقاوم است و برای سمباده کاری استفاده می شود.

چسب گیاهی : این نوع چسب متشکل از لاستیک و لاک (صمغ درخت)  یا با کلیت است. به دلیل دوام زیاد و حالت ارتجاعب برای تهیه سنگ سمباده های نازک که دارای پروفیل تیز هستند مورد استفاده قرار می گیرد. چسب تهیه شده از کلیت برای حرارت های زیاد مصرف شده و لاک و لاستیک در برابر حرارت چسبناک تر می گردند.

انتخاب  و تعیین چسب بر اساس نوع سمباده کاری که شامل تیزکنی تیغه برش کاغذ  و انواع تیغه ها، کف سایی، گردسایی، ابزار سایب و هم چنین جنس ساییدگی و بزرگی سطح اصطکاک می شود، تعیین می گردد.

 

نحوه تیز کردن ابزارهایی نظیر تیغه

تیغه فرز و مشابه آن در زمان تحویل از سوی کارخانه با نوشته ای مبنی  بر مکرر تیز شونده به خریدار داده می شود. تیغه برش باید تیز و برنده باشد چرا که ابزار  کند سرعت انجام کار را نیز پایین آورده و  باعث به وجود آمدن سطوح ناصاف می شود. بهتر است در زمان های مناسب تیغه های خود را با سنگ سمباده تیز کرده و  از آن استفاده کنید تا کیفیت خود را از دست ندهد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع تیغه فولادی و تیغه برش کاغذ با ما تماس بگیرید.

نویسنده: مهری رقمی