نحوه تولید تیغه فولادی

نحوه تولید تیغه فولادی

مواد به کار رفته در تولید تیغه فولادی برای ساخت تیغه چاقو یا ساینده ابزار یا سلاح ساده (چنگال و شمشیر) نیز به کار برده می شود. از پرکاربردترین تیغه های فولادی می توان به تیغه چاقو اشاره کرد. در ساخت تیغه چاقو از فولاد کربن،فولاد ضدزنگ،فولاد ابزار و فولاد آلیاژی استفاده می گردد. هم چنین درصد کمی از کبالت،سرامیک،آلیاژهای تیتانیوم،و سیدین و پلاستیک در ساخت تیغه فولادی چاقو به کار برده می شود. میزان سختی فولاد مثل یک شماره در مقیاس راکول c بیان می گردد. راکول به یک نوع مقیاس (HRC) سختی است که بر اساس پایه مقاومت در برابر خراش سنجیده می شود. با افزایش سختی، تیغه فولادی توانایی گرفتن و نگه داری لبه های بهتر را دارا می شود.

تفاوت بین نوع فولاد در تیغه

نحوه تولید تیغه برش به مرور زمان دچار تغییر شده است و شاید بسیاری از شما که با چاقو سر وکار دارید آن را دیده باشید.
چاقوهای جدید و قدیم که تفاوتشان در نوع تیغه فولادی به کار رفته در ساختشان به چشم می خورد. اصلی ترین ماده در نحوه تولید تیغه فولادی آهن و کربن است. پس از گذشت سال ها تولید کننده تیغه فولادی با افزودن سایر مواد دیگر سختی آن را افزایش دادند. همین نکته در نحوه تولید تیغه فولادی موجب بروز تفاوت های بسیار آن در نوع قدیمی اش شده است.
نحوه تولید تیغه فولادی و مواد به کار رفته در ساخت آن
_کربن
ماده اصلی ساخت تیغه فولادی بوده و فولاد را سخت می کند. کمترین میزان کربن استفاده شده ۳%یا کمتر،متوسط۴%_۷ % و بالا ۸%یا بالاتر است.
_کروم
باعث مقاومت فولاد در برابر خوردگی می شود. میزان درصد استفاده شده برای ضدزنگ بودن ۱۲%است. کروم باعث افزایش قدرت چاقو نیز می شود اما مقدار بیش از حد سختی آن را کاهش می دهد.
_کبالت
تیغه را تقویت می کند.
_مس
باعث مقاومت تیغه در برابر خوردگی می شود.
_منگنز
سختی تیغه فولادی را افزایش می دهد. استفاده بیش از حد نیز موجب شکنندگی آن می شود.
_مولبیدن
موجب افزایش مقاومت فولاد در دمای بالا می شود.
_نیکل
سختی را افزایش می دهد.
_نیتروژن
عنصری جایگزین به جای استفاده از کربن است.
_فسفر
قدرت فولاد را افزایش می دهد.
_سیلیکون
قدرت فولاد را افزایش می دهد.
_سولفور
باعث افزایش ماشینکاری و کاهش سختی فولاد می شود.
_تنگستن
تیغه فولادی را در برار سایش مقاوم تر می کند.
_وانادیوم
افزایش مقاومت در برابر سایش و هم چنین افزایش سختی تیغه فولادی را به دنبال دارد.
شایع ترین فولاد برای ساخت تیغه چاقو ۱۰xxیا فولاد با کربن بالا است. معمولا محدوده بین ۱۰۴۵_۱۰۹۵ برای تیغه چاقو ها و بیشتر از ۱۰۵۰ برای شمشیر مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به توضیح است که در سیستم SAE فولادهای کربنی و آلیاژی با یک عدد چهار رقمی تعیین می گردند . رقم اول نشان عنصر اصلی بوده و رقم دوم عنصر ثانویه و دو رقم آخر میزان کربن را نشان می دهد. مثلا فولاد ۱۰۹۵ دارای ۹۵%کربن است.

جهت اطلاعات بیشتر با تیم آذر تیغه تماس حاصل فرمایید.
نویسنده:مهری رقمی